Facebook profil fotoğrafınız güvende mi?

Günümüzde en yaygın sosyal ağlardan biri olan Facebook’ta kişisel verileriniz ya da yüklediğiniz facebook profil fotoğrafı ne kadar güvende, bunu hiç düşündünüz mü?

Sahte hesaplar yani internet jargonu ile telaffuz etmek gerekirse fake hesaplarda gördüğünüz fotoğraflar tamamen çalıntıdır. Başkalarının fotoğraflarını kopyalarak açılmış milyonlarca profil var. Peki fotoğaf kopyalamak ve dahası kopyalanan fotoğraflarla yeni profil açmanın yasal bir sorumluluğu var mıdır?

© postplanner

İstanbulda yaşayan bir Facebook üyesi profil fotoğrafının başka bir profil tarafından kullanıldığını farketmesi ile başlayan süreç Yargıtay 12. Ceza dairesinin kararı ile sonuçlandı. Facebook.com üzerinde izinsiz olarak kullanılan profil fotoğrafını gören vatandaşın şikayeti ile açılan dava sonunda Yargıtay fotoğrafın izinsiz kullanımının suç olmadığına karar verdi.

Açılan dava sonunda İstanbul 12nci Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi, özel hayatın gizliliğini ihlal ve kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme suçundan sanığı mahkum ediyor. Sanığın itizarı üzerine Yargıtay 12nci Ceza Dairesi  temyiz incelemesi sonucu yerel mahkemenin kararını bozuyor. Yani profil fotoğrafının bu şekilde kullanılması suç sayılıyor. Bu kararın en önemli dayanağı ise profil fotoğrafının herkese açık olması olarak gösteriliyor. Bilişim hukukçuları da kişinin kendi rızası ile paylaştığı fotoğrafın kaydedilmesi özel hayatın gizliliğinin ihlali olarak ele alınamayacağını belirtiyor. Zira zaten fotoğraf sahibi tarafından ifşa edilmiş oluyor.

Bir Yorum Yazın