Kendi icatları ile ölen 15 mucit insan

Buluş, dünyada en tatmin eden arayışlardan biri olsa da, aynı zamanda en sinir bozucu şeylerden biri de olabilir. İcat sürecinde bir çok sorunla yüzleşilir. Fakat hikayenin başlangıcı bir ihtiyacın yada eksikliğin tespiti ile başlar. Sorunun çözümünü sağlayacak planlamayı yaparsınız ve şansınız varsa etrafınızdaki insanlar size yardımcı olur. Aksi halde tüm süreç sizin omuzlarınızda kalır.

Her iki durumda da icadınızın çalışma garantisi yoktur. Her başarısız deneme sonunda umutsuzluk dürtüsü artsa da mucitler son bir test etmek için kendilerini motive ederler ve test pilotu yada denek olarak yine kendilerini kullanırlar.

Aşağıdaki 15 mucit için sürecin sonunda trajedi vardı. İcatlarının başarısını ya da başarısızlığını göremediler. Fakat isimleri bilim tarihi boyunca anılacaktır.

Gözden kaçırdığım mucitler varsa, YORUM kısmından beni dürtebilirsiniz.

1- John Godfrey Parry-Thomas’ın hız rekortmeni arabası

Thomas Galli bir mühendis ve yarış pilotu idi. Leyland Motors’un baş mühendisi olarak çalışıyordu. Kendi dizaynı olan yarış arabası ile 1926 yılında karadaki hız rekorunu kırdı. 1 yıl sonra hız rekoru Malcolm Campbell tarafından tekrar kırılınca yenilikler yaptığı aracında son düzenlemelerini yaptı. 3 Mart 1927’de Pendine kumsalında hız denemesi için hazırdı. Zaten Malcolm Campbell’da hız rekorunu elinden tam da 3 hafta önce bu sahilde almıştı. Fakat olmadı, hız denemesi sırasında taklalar atan arabasından sağ çıkamadı.

2- Thomas Midgley Jr.’ın yatalak hastalar için yatak düzeneği

1889 doğumlu ve Amerikalı bir bilim adamı olan Midgely Jr. müthiş çalışmaları olan biriydi. Yaşamı boyunca yaptığı çalışmalar neticesinde tetraetil kurşun, kloroflorokarbon (CFC) gibi bir çok patenti var. Fakat sorun şu ki, en önemli ve ses getiren çalışmaları aslında insanlığa büyük zararları olan buluşlardı. 1940 yılında çocuk felci geçirerek kötürüm olur. Kendisini kaldırması ya da yatağa yatırması için motorla çalışan bir makara sistemi geliştirdi. 1944 yılında makine çalışırken kordonlara dolanan Midgley Jr. hayatını kaybetti.

3- Horace Lawson Hunley’in Denizaltısı

Horace Lawson Hunley, Amerikan iç savaşı döneminde kullanılacak olan ilk savaş denizaltısını 1863’te tasarladı. Sonrasında onu ve donanmayı iki büyük kaza bekliyordu. İlkinde tasarlanan denizaltı battı ve mürettebatın yarısını öldü. İkinci tasarımı da aynı akıbete uğradı ve battı.  Fakat bu kez denizaltının içinde Hunley’in bizzat kendisi de vardı.

4- William Bullock’un Baskı Makinesi ve Kangren

Baskı makineleri alanında çalışmalar yapan Bullock, bu alanda çığır açtı. “Dönerbasar” ismi ile anılan makineyi icat etmesiyle hem bilim tarihine hem de dünya tarihine adını yazdırdı. Fakat test sürecinde iken ayağını makineye kaptıran Bullock’un yarası kısa sürede enfekte oldu. Netice olarak kangren sonucu hayatını kaybetti.

5- Max Valier ve Roket Arabası

Valier sıvı yakıtlı roket motorların mucididir. Parafin ve sıvı oksijen kullanarak daha güçlü motor yapmayı planlıyordu. Planlarının içinde ilk denemesini Berlinde, vatandaşların önünde yapmakta vardı. Fakat test sürüşleri sırasında alev alan araç patladı. Max Valier’de bu patlama esnasında can verdi.

Bir Yorum Yazın